واکسن کرونا ایمنی‌زایی کاملی در مقابل با کرونا ایجاد نمی‌کند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سید محمد پاکمهر با اشاره به دستور فوری رئیس جمهور برای خرید واکسن کرونا و انجام مراحل آزمایشی گفت: با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور و فوت روزانه بیش از 100 نفر، اگر واقعا واکسنی بتواند از ابتلا به ویروس کرونا جلوگیری کند به ویژه در شرایطی که رفتار ویروس دائما در حال تغییر بوده و اطلاعات پزشکان جهان نیز در این مورد بسیار محدود است، باید تهیه شود. از این رو دستور رئیس جمهور برای خرید واکسن کرونا منطقی، اخلاقی و برای حفظ جان مردم ضروری است.

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: مشکلی که در خصوص واکسن کرونای اعلام شده توسط روسیه وجود دارد این است که مدت ایمنی زایی آن تنها 79 روز بوده و حداقل چهار دُز آن باید در طول سال تزریق شود، بنابراین جدا از بحث هزینه‌های بالای تهیه واکسن، میزان اثر بخشی و مقاومت آن در برابر ویروس چیزی حدود 80 درصد است یعنی با وجود واکسینه شدن، باز هم امکان ابتلا به بیماری وجود دارد.

وی افزود: معتقدم اگر قرار باشد واکسنی به صورت دائمی بدن را ایمن کند، طبیعتاً افرادی که به این بیماری مبتلا شده‌ و بهبود یافتند نیز باید در مقابل ابتلا به ویروس مقاوم باشند در حالی که ما شاهدیم افرادی برای بار دوم و سوم به بیماری کویید-19 مبتلا شده و بعضی از آنها در ابتلای مجدد جانشان را از دست دادند. بنابراین هنگامی می‌توانیم بگوییم که واکسن کرونا بدن را کاملا ایمن می‌کند که افراد مبتلا شده مجدداً بیمار نشوند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت پاکمهر در پایان گفت: واکسن کرونا ایمنی‌زایی کاملی در مقابل با کرونا ایجاد نمی‌کند، در خصوص واکسن کرونا ابهام و شک بسیاری وجود دارد و همین موضوع موجب شده برخی از کشورها برای خرید واکسن اقدام نکنند، با وجود تمامی ابهام‌هایی که در خصوص واکسن کرونا وجود دارد اما باز هم برای ایمنی‌زایی حداقلی آن هم تمایل وجود دارد. از این رو رئیس جمهور که رئیس ستاد ملی مقابله با کرونا هم هست، دستور تهیه واکسن این بیماری را به وزیر بهداشت داده است و ما نیز از این اقدام حمایت می‌کنیم.

پایان پیام/

مطالب مشابه