دستیاران تخصصی به نسبت مسئولیتشان درآمد بسیار پایینی دارند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سید جلیل میرمحمدی با اشاره حقوق بسیار پایین دستیاران تخصصی و  رزیدنت‌ها با توجه به حجم بالای مسئولیت آنها گفت: دستیاران تخصصی با وجود اینکه در مرحله آموزش هستند، نقش مهمی در زمینه ارائه خدمات بهداشتی و درمانی کشور ایفا می‌کنند اما متاسفانه به نسبت مسئولیتشان درآمد بسیار پایینی دارند که حتما باید مورد بررسی قرار گرفته و اصلاح شود.
 
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: رسیدگی به مشکلات حقوق و دست‌مزد دستیاران تخصصی و رزیدنت‌ها به کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس مربوط می‌شود، کمیسیون بهداشت و درمان با توجه به نقشی که رزیدنت‌ها و دستیاران تخصصی در بیمارستان‌ها و حوزه درمان کشور ایفا می‌کنند، می‌تواند به این موضع ورود کند، بنده در اولین فرصت مشکلات معیشتی رزیدنت‌ها و میزان درآمد پایین دوره دستیاری را در کمیسیون بهداشت و درمان مطرح کرده و از رئیس کمیسیون درخواست میکنم تا این موضوع را جهت بررسی بیشتر در دستور کار کمیسیون قرار دهد.

وی در رابطه با افزایش مهاجرت دستیاران تخصصی به خارج کشور به دلیل درآمد و حقوق بسیار پایین در ایران افزود: بنده به عنوان فردی که مسئولیت دانشگاه علوم پزشکی را بر عهده داشتم عرض می‌کنم که امروز تعداد قابل توجهی از دانشجویانی که برای ادامه تحصیل در رشته پزشکی به خارج از کشور رفته‌اند، در حال پیگیری کارهای خود برای بازگشت به کشور هستند. از این رو مباحث مربوط به افزایش مهاجرت رزیدنت‌ها به خارج از کشور صحیح نیست.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت پزشکان فارغ‌التحصیل دوره عمومی، پس از این‌که تعهدات خدمت خود را پشت سر می‌گذارند، برای تبدیل ‌شدن به متخصص، وارد دورانی سه تا پنج‌ساله می‌شوند که به آن رزیدنتی یا دستیاری تخصصی گفته می‌شود. آنان با بیشترین ساعات کاری، کم‌ترین دستمزد را در دوره دستیاری پزشکی دریافت می‌کنند.

پایان پیام/

مطالب مشابه