واکسن کرونای شرکت مدرنا مجوز سازمان غذا و داروی آمریکا را گرفت
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، واکسن کرونای شرکت مدرنا در روز جمعه "۲۹ آذر" مجوز استفاده اضطراری را از سازمان غذا و داروی آمریکا گرفت.

واکسن کرونای شرکت مدرنا بعد از واکسن فایزر اولین واکسنی است که مجوز استفاده اضطراری می‌گیرد. تاثیر واکسن مدرنا ۹۴.۵ درصد است.
واکسن مدرنا همانند واکسن فایزر از فناوری mRNA استفاده می‌کند. این نوع جدیدی از واکسن است که با تزریق قطعه مصنوعی کوچکی از کد ژنتیکی ویروس، mRNA، در بدن انسان فعالیت می‌کند.

این کد ژنتیکی به سلول‌ها دستور می‌دهد تا یک قطعه بی ضرر از پروتئین ویروس را ایجاد کنند. سلول‌های بدن این دستورالعمل‌ها را می‌خوانند و آن قطعه بی ضرر را تولید می‌کنند. هنگامی که این قطعه پروتئین وارد جریان خون می‌شود، سیستم ایمنی بدن برای آن پادتن تولید می‌کند.
واکسن مدرنا که قرار است فقط به افراد بالای ۱۸ سال تزریق شود در شرایط استاندارد در دمای ۸-۲ درجه سانتیگراد پایدار مانده و می‌تواند تا ۱۲ ساعت در شرایط دمای اتاق نگهداری شود.

شرکت مدرنا طبق قراردادش با دولت آمریکا قصد دارد تا پایان ماه ژوئن سال آینده ۲۰۰ میلیون دوز واکسن ارائه کند. باشگاه خبرنگاران جوان

پایان پیام/

مطالب مشابه