معیار تعیین «ارزش» واقعی خدمات پزشکی چیست؟
با توجه به بحث‌های مربوط به «تعرفه» پزشکان، بسیار کنجکاو شدم تا برخی تعرفه‌های مربوط به «خرگوش»‌های این مملکت را بدانم. شما هم علاقمندید؟ جدی؟ پس همین سه مورد را بخوانید:

1-  ویزیت 30 هزار تومان

2-  وازکتومی 500 هزار تومان

3-  TL (عقیم سازی خرگوش ماده) 700 هزار تومان

طبیعی است که «ارزش» خدمات هر شغلی، یک «واحد» خاص است که شاید مقایسه آن با مشاغل دیگر، خیلی اخلاقی نباشد. مثلا من نباید ویزیتم را با تعرفه باز و بسته کردن رادیاتور شوفاژ مقایسه کنم! چون درست است که گرم و سرد بودن یک ساختمان هم می‌تواند موجب به خطر افتادن «سلامت» انسان‌ها شود و لذا هموطنان شاغل در او در تأسیسات، می‌توانند مانند همه ابنای بشر ادعا کنند «مگر کار ما با طبابت چه تفاوتی دارد؟!» و لذا تعرفه‌هایشان هم می‌تواند به تعرفه‌های سلامت نزدیک و حتی بالاتر باشد، اما چون کلا شغل «تأسیسات» با «طبابت» دو چیز کاملا متفاوت است، پس ما حق نداریم خودمان را با آنها و آنها را با خودمان مقایسه کنیم. هر چقدر پول می‌گیرند، نوش جانشان و صنفشان‌ که می‌تواند حقشان از گردش اقتصاد کشور را بهتر از صنف پزشکان تعیین کند و بستاند.

از سویی، مثلا در آندسته کشورهایی که به غلط یا درست، جایگاه حیوانات را آنقدر بالا برده‌اند که آد‌م‌ها ترجیح می دهند به جای «انسان هم خانه» یک «حیوان هم اتاقی» داشته باشند، شاید بتوان تعرفه‌های درمانی این موجودات «با ارزش» را با انسان‌ها مقایسه و از آن دفاع کرد. اما در کشوری که حیوانات «ولگرد» خیابان‌های خود را مثل «سگ» می‌کشند و داد همه دنیا را در آورده‌اند، بعید است آنقدر برای زبان بسته‌ها ارزش قائل شوند، که ویزیت یک «خرگوش» در آن، بیش از ویزیت یک «انسان» باشد... مگر بپذیریم ارزش جان انسان‌ها در این مملکت، به اندازه یک خرگوش هم نیست!

از مزاح و طنز دردناک این نوشته که بگذریم، قطعا باز هم جناب وزیر با تکیه بر قدرت حاصله از «صندلی وزارت» خود، این بار در یک شهر دیگر می‌نشینند و از تشکیلات صنفی پزشکان ایراد می‌گیرند که چرا به جای نگرانی و بحث در مورد مثلا منابع آبی، دائم غصه «تعرفه» را می‌خورند و به مادیات فکر می‌کنند؟!‌ اما بالاخره و روزی، یک نفر باید به این مطالبه مهم جامعه پزشکی پاسخ صریح دهد که «ارزش واقعی خدمات منِ پزشک چقدر است؟»‌ اگر قادر نیستید ارزش واقعی خدمات پزشکی را تعیین کنید، اگر یک جامعه سال‌هاست دچار سرگیجه شده و نمی‌داند ارزش جان انسان‌هایش چقدر است، اگر ندادن حق و حقوق پزشکان این جامعه، برای مسئولین نظام سلامتش یک پیروزی و موفقیت محسوب می‌شود و... به جای تکرار سالانه دعواهای کسالت آور و خجالت آور «تعرفه»‌، یک بار برای همیشه، یک نمونه «کالا» را به میل خودتان مبنای تعیین تعرفه‌ها قرار دهید و هر سال بر اساس قیمت آن، دستمزد طبیبان خود را تعیین کنید! اگر «سکه» قیاس مع‌الفارق است، اگر قیمت «گوشت» برای این مقایسه باعث کسر شأن جامعه پزشکی است، و... حداقل تعرفه درمان حیوانات همین مملکت را ملاک قرار دهید! گمان نمی‌کنم ارزش جان و حفظ سلامت یک موجود «360 میلیون تومانی»(قیمت «دیه» انسان) کمتر از ارزش جان یک خرگوش «70 هزار تومانی» باشد!

پ ن بدون شرح:

 | خدمات                       تـــــعرفه       | دولتی - تومان |        خصوصی - تومان
 | ویزیت پزشک عمومی                     |    12700       |            27000
 | TL انسان                                     |   131600      |          720000  
 | وازکتومی انسان                             |   120320      |          512000  

پایان پیام/

مطالب مشابه