تعرفه سال ۱۴۰۰
برای کدام مورد این مملکت اینگونه رفتار می‌کنند؟

برای نرخ مرغ ‌و گوشت و خودروهای محشری که تولید می‌کنیم، بر اساس بودجه موجود (جیب مردم) تعیین نرخ می‌شود؟؟

اصلا چه ربطی دارد؟

«تعرفه» یعنی قیمت کار من؛ شما قیمت کار من را باید تعیین کنید؟

این ربطی به موجودی جیب شما ندارد.

قیمت را تعیین کنی. بخش دولتی را اصلا رایگان کنید. 

بخش خصوصیِ ‌ارائه کننده خدمت باید خودش تعیین نرخ کند. آن هم باز به صورت دلبخواه نه (‌مثل خودروسازها) بلکه بر اساس قیمت تمام شده.

در کجای دنیا‌، حتی یک مورد یافت می‌شود که برای تعیین قیمت کار‌، توان خریدار ملاک‌ ‌باشد؟ دولت‌ها برای خریداران سوبسید می‌دهند ولی قیمت‌ها بر اساس معادلات خیلی واضح ( ‌قیمت تمام شده بعلاوه سود) تعیین می‌شود.

این واقعا جالب است که دولت برای بخش خصوصی تعیین تعرفه کند و بگوید من این خدمت را n تومان تعیین می‌کنم. در حالی که هم خودش و هم‌ همه می‌دانند که آن عدد در مقایسه با تورم و درامد استاندارد یک پزشک، از نصف مقدار درست محاسبه شده هم کمتر هست. و بعد بگوید پزشک موظف است ضرر بکند و کار کند. 

چرا دولت نمی‌تواند به مرغدار بگوید موظفی مرغ را به قیمت n بفروشی چون بودجه نداریم‌؟ چرا به خودروساز نمی‌تواند بگوید که این قیمت را موظفی رعایت کنی چون بودجه نداریم‌؟ چه شده که طبابت اینقدر ذلیل شده است که به راحتی بر سر طبیب می‌شود کوبید و گفت قیمت کار پزشک همین است، چون بودجه بیشتر نداریم؟

بزرگان! 

مسئولان! 

این روش درست نیست.

این روش نتیجه‌اش بالا رفتن سطح بهداشت نخواهد بود.

این روش شاید بتواند افراد مغرضی چون فلان استاد دانشگاه را که تمام عقده‌های روانی زندگی‌اش را می‌خواهد با‌ کوبیدن پزشکان‌ حل کند‌، راضی نگه دارد‌؛ ولی به نفع مردم و سلامت کشور نخواهد بود.

من این را به شما  قول می‌دهم.

دکتر بیژن بابایی 

پزشک عمومی مطب دار با سابقه کار ۲۵ سال 

با نرخ ویزیت یک دلار و شصت سنت در سال ۹۹

پایان پیام/

1 نظر

مطالب مشابه