کمبود داروی بیهوشی قلب حاد نیست
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، علی دباغ، اظهار داشت: دومین کنگره بین المللی بیهوشی قلب و دومین کنگره اکمو، ۱۳ تا ۱۵ آذر ۹۸ با حضور اساتید و صاحبنظران برجسته در سالن همایش‌های رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار می‌شود و جدیدترین دستاوردهای علمی در حوزه بیهوشی قلب مورد بحث و گفتگو قرار می‌گیرد، همچنین انتقال تجارب و اطلاعات در این زمینه میان شرکت‌کننده‌ها انجام خواهد گرفت.

وی افزود: محور اصلی این همایش جدیدترین یافته های بیهوشی قلب در بزرگسالان و افراد دچار مشکل مادرزادی بیماری‌های قلبی است البته موضوع بیهوشی بیماران قلبی تحت درمان الکتروفیزیولوژی(EPS) و بیهوشی در بیماران قلبی برای انجام عمل های غیر قلبی از دیگر محورهای این همایش به شمار می رود.

دبیر علمی دومین کنگره بین المللی بیهوشی قلب ادامه داد: پنجره های نوین به بیهوشی بیماری‌های قلبی و آینده‌نگاری در این حیطه علمی از محورهای دیگر این کنگره است و بسیار حائز اهمیت بوده چرا که دانش پزشکی به سرعت زیاد در حال پیشرفت است و توجه به این مسئله می‌تواند در کمک به بیماران قلبی موثر واقع شود.

رئیس مرکز تحقیقات بیهوشی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بیان داشت: مراقبت‌های ویژه بعد و قبل از عمل جراحی قلب در بزرگسالان و بیماران دچار مشکل مادرزادی و کنترل درد بعد از عمل قلبی در بزرگسالان و افراد گرفتار مشکلات مادرزادی قلب از دیگر محورهای کنگره خواهد بود.

دباغ به موفقیت‌های ایران در حوزه بیهوشی قلب اشاره کرد و بیان داشت: پس از انقلاب اسلامی موفقیت و پیشرفت‌های بسیار چشمگیری در حوزه روش‌های نوین درمانی، موضوعات تحقیقاتی و پژوهشی انجام گرفته و حتی در زمینه چاپ مقالات و کتاب ها به زبان انگلیسی توسط انتشارات علمی معتبر دنیا نیز موفقیت های چشمگیری را داشته‌ایم.

دبیر علمی دومین کنگره بین المللی بیهوشی قلب در مورد تاثیر تحریم ها در این حوزه اظهار داشت: تحریم همیشه می‌تواند آسیب‌زا باشد ولی در عین حال می تواند راهگشای مشکلات نیز واقع شود چرا که هیچ انسانی در شرایط راحتی به ابداع  نمی‌رسند و این تنها یک ادعا نیست و مصداق‌های مختلف آن در کشور وجود دارد و نشان می‌دهد که می‌توانیم با تلاش‌های خودمان گره از مشکلات باز کنیم.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر حدود ۲۵۰ نفر در کشور در حوزه بیهوشی قلب به صورت تخصصی و فلوشیپ فعالیت می‌کنند، گفت: کمبود متخصص بیهوشی قلب نداریم حتی توانایی بالایی در کشور وجود دارد که به عنوان مرکز منطقه‌ای آموزش، پژوهش و درمان بیهوشی قلب باشیم.

دبیر علمی دومین کنگره بین المللی بیهوشی قلب  خاطرنشان کرد: در حال حاضر در زمینه تعرفه ها و برخی از تجهیزات دغدغه‌هایی وجود دارد و هیچ فرد متخصصی در کشور نیست که در زمینه ارتقای کیفیت درمان به وضعیت ایستا اعتقاد داشته باشند لذا در حوزه بیهوشی قلب، وسایل گردش خون یا پمپ گردش خونی برون پیکری، برخی از داروها و برخی از تجهیزات مراقبت از ارگان ها با استفاده از تکنیک های جدید نیاز به پیشرفت و به روزرسانی داریم.

به گزارش مهر، وی خاطر نشان کرد: در حال حاضر کمبود داروی بیهوشی به صورت حاد نداریم و با تدابیر وزارت بهداشت بخش عمده نیازها در این زمینه تأمین شده است.

پایان پیام/

مطالب مشابه